Ogłoszenie
Studio Nagrań zostało przebudowane i uruchomione w oparciu o najnowsze dostępne skrypty phpBB. W procesie konwersji z dotychczasowej wersji ("by Przemo") mogły wystąpić drobne błędy. W przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek nieprawidłowości proszę informować Administrację.

SprzętJakie zakupić panele do adaptacji akustycznej?

Rozmowy na temat syntezatorów, modułów etc.

Moderator: fantomasz

Autor tematu
naowa
Niedoświadczony
Jestem muzykiem: Nie wiem
Status: Offline

Jakie zakupić panele do adaptacji akustycznej?

Post #114661 autor: naowa » 13 sty 2018, 23:45

Znalazłem w sklepie pewne panele do adaptacji akustycznej, ale nie wiem ile ich zakupić i czy wybór ten jest dobry.
https://www.studiospares.com/Studio-Gea ... 465390.htm
Wybrałem większe panele aby łatwo je można było powiesić na ścianie i takie mi się podobają. Jednak jeśli ktoś uważa że inne panele warto jest zakupić, to proszę o link. Pokój mam mały 190 cm x 320 cm. Monitory studyjne Adam A77X. Śpiewam i gram na klawiaturze sterującej i w pokoju nie mam jeszcze żadnych paneli do adaptacji akustycznej. Jeśli je zakupię to nie wiem w które miejsca najlepiej je zamieścić. Na suficie również?
Jestem zielony w temacie. Wielkie dzięki za pomoc.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

TEST
Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué

Post #114665 autor: Belmondo » 14 sty 2018, 10:08

W wielkim skrocie, do kazdego pomieszczenia potrzebne sa takie panele, ktore najwyzsza efektywnosc maja tam, gdzie pomieszczenie ma najwieksze rezonanse. Co w przypadku Twojego pomieszczenia oznacza, ze panale powinny byc duzo grubsze niz te z linka (tak cienkie panele wasciwie moga sluzyc tylko aby likwidowac odbicia).
Najefektywniej panele jest zainstalowac 100% na wszystkich scianach i suficie. Absolutne minimum to wszystkie laczenia scian ze soba, z sufitem i podloga.
Za cene za panel jak w linku zbudujesz sam (DIY) duzo lepszy panel do swojego pokoju. Kupujesz welne o odpowiedniej gestosci (w skrocie grubosc panela determinuje gestosc zastosowanej welny) w skladzie budowalnym, w liroyu listewki, w ikei tkanine i za mniej niz polowe ceny masz duzo efektywniejszy panel.
Let us be thankful we have commerce. Buy more. Buy more now. Buy. And be happy

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Stefan
Habitué
Jestem muzykiem: Tak
Kontaktowanie:

Post #114666 autor: Stefan » 14 sty 2018, 11:54

Sufit - tzw stalagmity, z przyciętych prostopadłościanów styropianowych (skład budowlany DIY) o różnej wysokości przyklejone przypadkowo klejem polioctanowym typu wikol.
Rogi, kąty -- tzw pułapki basowe, albo specjalistyczne ale niekoniecznie dużo, albo zwykłe otuliny do rur z panki poliuretanowej.
Ściany - albo także specjalistyczne, albo zwykłe pianki PU np karimaty, odpowiednio przyciete i sprofilowanie.
W zasadzie ważniejsze jest ich mądre rozmieszczenie zależne od dokładnego położenia źródeł dźwieku.
Rodzaj zaś zależy od typu dźwięku tzn używanych instrumentów i nagłośnienia.
Specjalistyczne panele akustyczne TUTAJ (firma z Częstochowy)
Pozdro
Biedni są nie ci, którzy mają mało, ale ci, którzy potrzebują wiele.
https://www.facebook.com/pages/D%C3%9CSSELDORF/267666756583471?fref=ts

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué

Post #114667 autor: Belmondo » 14 sty 2018, 12:59

[quote="Stefan"][/quote]

Wujek nie robi wkretki przypadkiem :lol: ?
Efektywnosc pianki jest na tyle mala, ze aby miala sens musiala by miec grubosc kilku czy nawet kilkunastu metrow aby zlikwidowac problemy w takim pomieszczeniu.
Najwieksze problemy w taikch pokojach sa w niskim/srednim pasmie, co oznacza ze zastosowane panele musza miec grubosc proporcjonalna do dlugosc fali (rezonansu) przy gestosci kilkudziesieciu kg na metr szescienny aby moc maksymalnie ta grubosc ograniczyc do sensownych wartosci 10-30cm.
Zastosowanie pianki moze spowodowac dalsze pogorszenie warunkow akustycznych, bo pianka bedzie dzialac tylko i wylacznie w wysokim pasmie, jeszcze silniej nierownowazac odpowiedz pooju.
Stalagmity, ktore maja udawac dyfuzor- zaden dyfuzor nie ma sensu w tak malym pomieszczeniu.
Dlatego w takich pomieszczeniach jedyny sens ma pokrycie jak najwieksza gruboscia odpowiedniego materialu jak najwiekszej ilosci powierzchni. Wpp nie rozwiazujemy kluczowych problemow, a wprowadzamy nowe.

Unikalbym firm, ktore nie umieszczaja zadnych szczegolow technicznych, uzytych technologii i co najwazniejsze wynikow pomiarow.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
naowa
Niedoświadczony

Post #114672 autor: naowa » 14 sty 2018, 21:30

Jestem bardzo wdzięczny za pomoc. A może powinienem zakupić i połączyć ze sobą po 2 panele?
https://www.studiospares.com/Studio-Gea ... 465390.htm
Chętnie sam był zrobił te panele, ale czy potrafię? Na suficie nie chciałbym nic robić bo całe mieszkanie wynajmuję. Pokoik jest mały, okno jest w nim i drzwi.
Na YouTube są filmy jak samemu zrobić panele do adaptacji akustycznej, ale ja mieszkam w Wielkiej Brytanii i tutaj nie mam pojęcia jakie materiały powinienem kupić. Jest w Anglii sklep Ikea i BQ, ale nie wiem jakie nazwy produktów, itp.
BQ
http://www.diy.com
Ikea
http://www.ikea.com/gb/en/

Słowniczek angielski troszkę pomaga:

Panele do adaptacji akustycznej
eng. Acoustic Sound Panels

Adaptacja Akustyczna
eng. Acoustic Panels

Dźwiękoszczelne panele na ścianie i suficie.
eng. Acoustic foam panels in the walls and the ceiling.

Znalazłem film ale to trzeba umieć i mieć warunki aby to zrobić.
https://www.youtube.com/watch?v=GBHYiWIJhUA

A może powinienem zakupić używane panele, fajna oferta w Londynie:
https://www.gumtree.com/p/other-studio- ... 1282177788

Lub coś takiego? Nie wiem tylko jak to powiesić i ile zakupić paczek po 10 sztuk.
https://www.amazon.co.uk/BLOCK100-Pro-A ... B00ST5Q4IK

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué

Post #114675 autor: Belmondo » 15 sty 2018, 11:30

Jak nie sprobujesz to sie nie dowiesz. Znalazles dobry film na YT i tego sie trzymaj. Jak masz dwie rece to z uzyciem wiertarki i srubokreta sobie poradzisz.
Unikaj jak ognia wszystkiego co zawiera "foam" (jak np. na Gumtree i amazonie), to wyrzucone pieniadze w bloto.

Mozesz laczyc panele w 2, ale przede wszystkim nie bardzo wiadomo co to jest (z pierwszego postu), po drugie takie laczone to wyobrazam sobie, ze duzo trudniej zamocowac.

Jesli wynajmujesz mieszkanie, to zeby go nie rujnowac, mozesz np. zbudowac szkielet i do niego mocowac panele.

Paradoks tak malych pomieszczen polega na tym, ze aby jakakolwiek adaptacja miala w nich sens musi byc jej im mniejsze pomieszczenie tym wiecej.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
naowa
Niedoświadczony

Post #114676 autor: naowa » 15 sty 2018, 15:25

Dziękuję Belmondo za wielką pomoc.
Niestety poddałem się, głównie z winy że nie mam warunków na to aby robić panele, dlatego zdecydowałem się zakupić 3 produkty Clearsonic S5-2D Sorber acoustic panels.
https://www.bax-shop.co.uk/absorbers/cl ... tic-panels
Nawet jest przecena z £209.00 na £176.00. Jest to dla mnie drogo bo 528 funtów, ale zaoszczędzę czasu i właściciel nie obrazi się że zniszczyłem mu pokój.
Mam tylko pytanie, czy wydając te pieniądze będę mógł być spokojny że mały pokój (190 cm x 320 cm) spełnia chociaż najmniejsze wymogi w temacie paneli do adaptacji akustycznej?
Planuję postawić je na trzech ścianach, a ściana gdzie jest okno zostanie pusta. Sprzęt muzyczny będzie na małej ścianie (190 cm). Okno znajduje się na ścianie 320 cm. Po przeciwnej ścianie (320 cm) są drzwi. Właściwie powinienem chyba też postawić panele na ścianie z oknem, ale cena wzrośnie już do 704 funtów. Okno ma zasłonę z cienkiego materiału.
Zastanawiałem się jeszcze nad zakupem innych podobnych paneli, ale są mniejsze i cenowo wychodzi gorzej, bo mniej powierzchni ścian obejmą panele.
https://www.bax-shop.co.uk/absorbers/cl ... stic-panel
https://www.bax-shop.co.uk/absorbers/cl ... stic-panel
Belmondo będę wdzięczny ci za opinie.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué

Post #114683 autor: Belmondo » 15 sty 2018, 21:32

Jeśli koniecznie chcesz wydac setki funtow, to duzo lepszym zrodlem i informacji jak i paneli sa te dwa serwisy o dosc wysokiej reputacji, a nie jakis bax:
www.realtraps.com
www.gikacoustics.com
Oba sa amerykanskie, ale Gik ma zdaje sie manufakture w UK, wiec masz na miejscu.
Jeszcze raz, unikaj takich zrodel, ktore nie podaja szczegolowych danych technicznych o panelach i ich pomiarach efektywnosci.

Jesli masz twarde sciany (cegla/beton, to przy takim pokoju nie spelnisz zadnych wymogow, bo musialbys zapakowac tam tyle welny ile wynosi jego kubatura a i tak by pewnie nie starczylo. Jesli masz np. sciany lekkie (karton-gips), to sprawa moze wygladac duzo lepiej. Wtedy panele umieszczasz na najtwardszych scianach i laczeniach scian-sciana, sciana-pologa, sciana-sufit.

Tak czy inaczej niezaleznie od rodzaju scian aby miec efekty musisz zapakowac tyle ile jest realnie mozliwe. Dlatego nie oplaca sie kupowac gotowych paneli, bo zeby uzbroic sensownie pokoj wydasz kilka tys funtow.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
naowa
Niedoświadczony

Post #114686 autor: naowa » 16 sty 2018, 23:19

Wielkie dzięki Belmondo. Na amerykańskiej stronie gikacoustics jaką podałeś, znalazłem pewne panele które mi się spodobały. Nazywają się FreeStand Acoustic Panel (gobo) i chyba sprzedawane są parami 1 panel £ 104. 2 panele £ 208.
http://gikacoustics.co.uk/product/frees ... anel-gobo/
Co sądzisz jak bym zakupił 2 pary czyli 4 panele i umieścił je na każdej ścianie po jednym panelu?
Nie wiem też czy okno zasłonięte cienką zasłoną będzie robić jakiś problem, czy może warto kupić osobny piąty panel aby przykryć okno?
Jeśli chodzi o moje mieszkanie to jest do domek i na zewnątrz ma ściany z drzewa a od środka chyba coś w rodzaju ścian z gibsu. Jednak wyniosłem teraz wszystko z pokoju i niestety pogłos jest bardzo duży.
Belmondo, jeśli zakupię 4 panele to lepiej powiesić je na ścianach czy postawić wolnostojące na ziemi? Te z linka chyba można postawić na ziemi. Dziękuję Belmondo.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué

Post #114687 autor: Belmondo » 17 sty 2018, 0:09

Ja bym uderzal bardziej w panele 10cm (grubosc). Imho 4 to jest malo. Jesli sciany masz z drewna/gipsu, to moze nie byc dramatu, ale nadal potrzeba sporo welny. Imho kilkanascie to jest minimum. Umieszcasz je na laczeniach scian ze scianami, sufitem i podloga (j.w.), czyli min 12. Wiec wiekszosc musisz zawiesic, bo na laczeniach beda najefektywniejsze.
Okno w porownaniu z takimi scianami moze byc najbardziej problemowe, wiec na okno tez warto cos przeznaczyc.

Jednak, naprawde nie wiem dlaczego upierasz sie na gotowe panele. Za cwierc ceny zrobisz prosty szkielet (pokoj w pokoju), za ktory zapakujesz znacznie wiecej welny w dobrej tkaninie i osiagniesz duzo lepszy efekt. Potem taki pokoj trzeba troche ozywic, bo bedzie troche przetlumiony w wyzszym pasmie, ale to juz sa grosze.

Poglos w pustym pomieszczeniu to normalna sprawa. Od poglosu bardziej problemowe sa rezonanse, ktorych przy braku wycwiczonego ucha mozesz zwyczajnie nie slyszec.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Wróć do „Sprzęt”